Przerwy w pracy – kiedy więcej?

Prawo do przerwy przysługuje każdemu pracownikowi w związku w wykonywana przez niego pracą.

Kodeks pracy mówi nam o pewnych okresach w czasie pracy. Za przerwę w pracy uznaje się czas przeznaczony na spożycie posiłku, czas na chwilowy odpoczynek, oraz przerwa na karmienie piersią.

Pracownikowi przysługuje 15 – minutowa przerwa w pracy, jeżeli w ciągu doby pracuje on co najmniej 6 godzin. Przerwy te są płatne i wliczane do czasu pracy pracownika.

Podczas 15 minutowej przerwy pracownikowi nie wolno opuścić zakładu pracy, w przeciwnym razie, w razie wypadku nie będzie on uznany za wypadek przy pracy.

Dodatkowa przerwa w pracy przysługuje pracownikom pracującym na stanowisku przy komputerze, wówczas przysługuje 5 – minutowa przerwa po każdej przepracowanej godzinie.

Pracownice karmiące piersią mają prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej jak jedno dziecko, ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda.

Pracownikom młodocianym przysługuje prawo do przerwy trwającej nieprzerwanie 30 min.

Pracownikom niepełnosprawnym, przysługuje dodatkowo przerwa 15 minutowa w pracy przeznaczona na gimnastykę lub wypoczynek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>