Obowiązki pracodawcy w zakresie szkoleń BHP.

Pracodawca jest obowiązany zadbać o przeszkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, przed dopuszczeniem go na stanowisko pracy. Szkolenia odbywają się na koszt pracodawcy i w czasie trwania pracy.

Pracodawca jest obowiązany również dbać o szkolenia okresowe u pracowników.

Pracodawca ma również obowiązek zapoznawanie pracowników z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich obowiązków.

Pracodawca jest odpowiedzialny wydawać pracownikom instrukcje stanowiskowych bhp, i wskazówki dotyczące pracy na danym stanowisku. Pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację związaną z aktami osobowymi pracowników, zawierające ważne i aktualne badania lekarskie, dokumentację ze szkoleń wstępnych i okresowych.

Pracodawca jest odpowiedzialny zapoznać pracowników z ryzykiem zawodowym i zagrożeniami występującymi w miejscu pracy.

Każde zapoznanie pracownika z instrukcjami bhp, czy oceną ryzyka musi być odpowiednio przez nich udokumentowane na papierze.

Pracodawca również jest odpowiedzialny za przechowywanie dokumentacji powypadkowej. Jeżeli w zakładzie pracy zdarzają się wypadki, pracodawca powinien omawiać je z pracownikami, oraz zapobiegać ich powstawaniu, poprzez ulepszenie na przykład maszyn i urządzeń.

Pracodawca ogólnie mówiąc jest odpowiedzialny dbać o zdrowie i życie pracowników poprzez zapewnienie im odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>