Kiedy jest wypadek przy pracy, a kiedy choroba zawodowa?

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie które wystąpiło nagle, nastąpiło w związku z pracą, wywołane przyczyną zewnętrzną, lub spowodowało uraz lub śmierć.

Wypadek przy pracy uważa się, gdy jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą.

Za chorobę zawodowa uważa się taką, która została spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w miejscu pracy. Pracownik, który został narażony na czynniki szkodliwe, nie zawsze może zdarzyć się, że zachoruje w związku z wykonywanym zawodem i istniejącymi czynnikami szkodliwymi.

Jednak zdarzają się przypadki kiedy pracownik podupada na zdrowiu w związku z wykonywanym zawodem, spowodowanym czynnikami szkodliwymi, wówczas jego choroba uznawana jest za chorobe zawodową.

Za chorobę zawodową uważa się chorobę która znajduje się w wykazie chorób zawodowych.

Jeżeli u pracownika podejrzewa się chorobę zawodową, to pracodawca jest obowiązany powiadomić Państwową Inspekcję sanitarną i właściwego okręgowego inspektora pracy o zaistniałej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>